Kutlama & Anma
Dünya Şiir Günü
Dünya Şiir Günü
Atatürk Diyor ki
028  * Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 45.216 
 IP Adresiniz : 54.226.175.101 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.515.786 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Civanperçemi
" Bitki Dünyası/Civanperçemi " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Achilla millefolium
 Almanca Adı :  Schafgarbenkraut
  :  Bibbir yaprak otu, Haydut otu, Kandil çiçeği.
 Bilinen Bileşimleri :  Azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenlerden oluşan uçucu yağlar, acı organik asitler ve yapışkan bitki sıvılarını içerir.
 Özellikleri :  Civanperçemi hoş kokulu, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Mayıs ve Eylül aylarında çiçek açar. 40 a yakın türü olan civanperçemi, Türkiyeıde Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. İtalya, Almanya ve Balkanlarda yaygındır. 100 santimetreye kadar uzayabilen dallarının ucunda beyaz çiçekler açar. Sürüngen olduğu için bulunduğu yerde yayılarak çoğalır. Bahçede ve ev balkonlarında saksı içinde de yetiştirilir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü çok fazla olur.
 Önerilen Hastalıklar :  

Civanperçemi, çok önemli bir kan dindirici maddedir. Mide, basur, burun kanamalarında etkilidir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında özellikle kullanılır. Menopoz ve adet ağrıları gibi kadın hastalıklarında tedavi edici özelliktedir. Baş dönmesi, mide bulantısı, göz sancıları ve migren krizlerinde fayda verir. Düzenli olarak çayı içildiğinde migren şikayetlerini ortadan kaldırır. Yara iyi edici özelliği de bilhassa basurda vardır.
Basurda fitil halinde kullanılır.
Menopozal yakınmalar için oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığı, nezle, grip için en iyi ilaçlardan biridir. Kalp ağrılarına şifa olduğu bilinir. Varis için de şifadır. Sistit enfeksiyonlarında antiseptik etkisi yapar.

 Kullanım Dozu :  

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirtilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir. Başka bir tarifinde, 30 gram kadar civanperçemi 1 litre suda 20 dakika kaynatılır ve süzülür. Günde üç öğün yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir. Bu çayın güneş görmeyen yerde bekletilmesi gerekir. Aksi takdirde kararır ve bozulur. 15 gram ince kıyılmış sap veya çiçek 1/5 litre kaynar suyla haşlanır, soğuyunca süzülür ve yemeklerden önce birer çorba kaşığı alınır. Sağlıklı olmak için her gün 1 bardak taze demlenmiş civanperçemi çayını içmek ihmal edilmemelidir.

 Yan Etkileri :  Hastalıklarda çok etkili olan civanperçemi, zararsız bir bitkidir. Birçok derde devadır. Hiçbir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  9 Ekim 2013 Çarşamba       Okuma :  239

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)