Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 99.127 
 IP Adresiniz : 44.200.140.218 
 Site Üye Sayısı : 11 
 Site Toplam Ziyaret : 4.189.252 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Atkuyruğu Otu
" Bitki Dünyası/Atkuyruğu Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Equisetum arvense
 Almanca Adı :  Schachtelhalm
  :  Kırkilit otu, zmberek otu, çam otu, kırk boğum, tilki kuyruğu ve katır kuyruğu.
 Bilinen Bileşimleri :  Sponin, % 60 - 70 silistik asit, potasyum tuzları, tanen ve az miktarda alkaloitler içerir.
 Özellikleri :  Kök sapı uzun ömürlü olan, eğimli arazilerde, dere kenarlarında, hendek kıyılarında, nemli topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Blçıklı toprakta yetişenleri, en şifalı olanlarıdır. İlkbahardan sonbahar başına kadar yaşayan bitkinin kökü daimi olduğu için her sene sürer. 40 - 50 cm boyundaki yeşil yaz kuyruğu daha sonra çıkar. Otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Türkiye'de 7 çeşidi üretilmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında toplanırken, sapın toprağa yakın bölümlerinden kesilir ve demetler halinde gölge yerlerde kurumaya bırakılır. Kuruduğunun asıl belirtisi, iğne yaprakların gövdeden kolayca ayrılmasıdır. At Kuyruğu vücudun mineral dengesini bozmadan fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin atılabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir.
 Önerilen Hastalıklar :  At kuyruğu kanamalarda, kan kusmalarda, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında yeri doldurulamaz şifalı bir bitkidir. Çok önemli bir böbrek ilacıdır. Kemikleri kuvvetlendirir, kasları güçlü yapar, bol idrar söktürür, ödem giderir. İshali keser, kanı temizler, kanda akyuvar miktarını arttırır.
 Kullanım Dozu :  1 bardak sıcak suya, kurutulmuş ve toz haline getirilmiş bitkiden 1 tatlı kaşığı konur. Bu karışımdan sabah akşam yemeklerden sonra 1 bardak içilir. İkinci akşam; 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu otu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla karıştırılır. Üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.
 Yan Etkileri :  Otun belirtilen miktarların üzerinde kullanılmaması gerekir. Atkuyruğu otunun bazı türleri zehirlidir. Dikkatli kullanılmalıdır.
 Ekleme Tarihi :  11 Ekim 2009 Pazar       Okuma :  609

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2024  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)