Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 92.743 
 IP Adresiniz : 3.80.4.147 
 Site Üye Sayısı : 12 
 Site Toplam Ziyaret : 4.110.736 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Ginseng
" Bitki Dünyası/Ginseng " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Panax ginseng
 Almanca Adı :  Ginseng
  :  Kore ginsengi, Amerikan ginsengi.
 Bilinen Bileşimleri :  Panaksosit adı verilen glikositleri, saponin ile B ve D grubu vitaminleri içerir.
 Özellikleri :  Ginseng, Yunanca da tedavi anlamındadır. Uzak Doğuda yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Kuzeydoğu Çin de Kore de ve Rusya da yetişmektedir. Ginseng boylanabilir. Kenarları düzgün oval biçimli yaprakçıkları, yaz sonuna doğru açan sarı ya da pembe renkli küçük çiçekleri vardır. Daha sonra bu çiçekler, içlerinde tohumu taşıyan parlak kırmızı renkli bileşik meyvelere dönüşür. Bitkinin iğ biçiminde, etli ve sarıdan açık kahverengine kadar değişen renkte kökleri olur. Orman altı gölgelik yerleri; serin ve humuslu toprakları seven ginseng türleri, tohumuyla çoğaltılır, önemli ürünü olan kökü 3 ya da 9 yıl sonra alınır. Bu kökler ilaç yapımında kullanılır. Ginseng tıbbi bitkiler arasında en çok bilineni ve kullanılanıdır. Özellikle Çin ve Hint tıbbında çok kullanılır. Beyaz ginseng, işlenmemiş bitki kökünün beyazlatılmış ve kurutulmuş halidir. Kırmızı ginseng ise beyaz ginseng haline getirilmiş, taze bitki kökünün kurutulmadan önce buharda bekletilmesiyle hazırlanır.
 Önerilen Hastalıklar :  Ginseng fizik sel dayanıklılık ve performansını artırır, yorgunluğu, halsizliği azaltır ve kişinin strese uyum sağlamasını kolaylaştırıp, fiziksel yönden zirveye taşır. Cinsel yetersizliğe karşı kullanılır. Merkezi sinir sistemini güçlendirir. Düşük tansiyonu normal düzeye çıkarır. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Amerikan ginsengi, kadınlarda adet problemleri ve gerginliği gidermede yardımcı olur. Şeker hastaları rahatlıkla kullanmalıdır. Gînsengin hangi türünün, ne şekilde kullanılacağının bilinmesi çok önemlidir. Kore ginsengi (kırmızı ginseng), özellikle erkeklerde cinsel açıdan canlandırıcı, afrodizyak ve ısıtıcı etki yaparken, Sibirya ginsengi daha çok strese karşı dayanıklılığı artırır ve beyin yorgunluğunu giderir. Yaşlılık semptomlarında destekleyicidir.
 Kullanım Dozu :  Ginsengin kökü günde birkaç kez çiğnenir ya da 1/2 tatlı kaşığı ginseng kökü tozu 1 bardak suya konulup kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika süreyle ısıtma işlemi sürdürülür. Hazırlanan karışımdan günde 3 kez, birer bardak içilir.
 Yan Etkileri :  Tek başına yüksek miktarlarda özellikle doktor kontrolü altında bir tedavideyseniz doktorunuza danışmadan kullanmayınız. kullanmayınız. Hamilelere ve emziren annelere tavsiye edilmez. Ginseng uyarıcı etkisiyle bilinir, bu nedenle kalp hastalarının ve kronik yüksek tansiyon hastalarının hekim gözetiminde kullanılması tavsiye olunur.
 Ekleme Tarihi :  15 Ekim 2013 Salı       Okuma :  635

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2023  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)